UI Imenik

Izdaja 2024

UI imenik predstavlja ekosistemski pregled organizacij v Sloveniji, ki se ukvarjajo z umetno inteligenco na različnih nivojih in obsega raziskovalne in izobraževalne organizacije, uveljavljana in zagonska podjetja, subjekte inovativnega okolja, sektorske odločevalce ter ostale, da bi pomagali ustvariti več priložnosti za partnerstva.

UI Imenik je v delu. Potrebujemo vašo pomoč!

Kaj manjka oz. bi kateri vnos posodobili?
Sporočite nam preko obrazca kaj naj upoštevamo pri posodobitvah.

Dodajte vnos

Raziskovalne organizacije

Univerza v Ljubljani, Fakulteta za elektrotehniko

Raziskovalne organizacije

Laboratorij za telekomunikacije
Uporaba umetne inteligence v telekomunikacijah in kibernetski varnosti vključuje avtomatizacijo, prepoznavanje slik/obrazov, obdelavo naravnega jezika, analizo podatkov in odločanje, pri čemer slednje vključuje izboljšano upravljanje informacij in sposobnost napovedovanja.

Laboratorij za strojno inteligenco
Raziskovalno delo laboratorija je usmerjeno predvsem v: govorne in slikovne tehnologije, računalniški in strojni vid, strojno učenje, umetno inteligenco in razpoznavanje vzorcev. V okviru dela na govornih tehnologijah se člani laboratorija posvečajo problemom kot je samodejno razpoznavanje (slovenskega) govora, sintetiziranje (slovenskega, emocionalno obarvanega) govora, razpoznavanje govorcev, izgradnji sistemov za dialog, prostorsko lokalizacijo na podlagi akustičnih signalov, komunikaciji človek-stroj, ipd.

Univerza v Ljubljani, Fakulteta za računalništvo in informatiko

Raziskovalne organizacije

Laboratorij za umetno inteligenco
Laboratorij izvaja raziskave iz naslednjih področij: strojno učenje (posebej argumentirano strojno učenje – ABML, induktivno logično programiranje, robotsko učenje), kvalitativno sklepanje z aplikacijami v robotiki (planiranje, učenje za planiranje), aplikacije strojnega učenja v medicini, inteligentni poučevalni sistemi (za programiranje in igranje iger, avtomatsko generiranje namigov, avtomatsko ocenjevanje težavnosti problemov za ljudi).

Univerza v Mariboru, Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko

Raziskovalne organizacije

Laboratorij za inteligentne sisteme
V Laboratoriju za inteligentne sisteme se ukvarjamo z inteligentnimi sistemi, strojnim učenjem, podatkovno analitiko, sistemi odločanja in računsko inteligenco, ki jih apliciramo predvsem na področjih medicinske informatike, programskega inženirstva in poslovnih procesov. Imamo več kot 20 let izkušenj z analizo, načrtovanjem, implementacijo, integracijo in evalvacijo inteligentnih sistemov z rešitvami umetne inteligence, pri čemer naslavljamo proces odkrivanja znanja v podatkih kot celoto.

Inštitut Jožef Stefan

Raziskovalne organizacije

Področje dela Odseka za umetno inteligenco so informacijske tehnologije s poudarkom na tehnologijah umetne inteligence. Najpomembnejša področja raziskav in razvoja so: (a) analiza podatkov s poudarkom na tekstovnih, spletnih, večpredstavnih in dinamičnih podatkih, (b) tehnike za analizo velikih količin podatkov v realnem času, (c) vizualizacija kompleksnih podatkov, (d) semantične tehnologije, (e) jezikovne tehnologije.

Slovensko društvo za umetno inteligenco

Raziskovalne organizacije

SLAIS (Slovensko društvo za umetno inteligenco) je združenje raziskovalcev in praktikov na področju umetne inteligence v Sloveniji. Večina jih prihaja z univerz in raziskovalnih inštitutov, vendar so člani tudi iz industrijskih in komercialnih organizacij. Društvo spodbuja teoretične in aplikativne raziskave ter prenos tehnologije umetne inteligence v industrijska in komercialna okolja. SLAIS je bilo ustanovljeno leta 1992 in je član društva EurAI (Evropsko združenje za umetno inteligenco).

IRCAI - International research centre for Artificial intelligence

Raziskovalno okolje

Center združuje različne deležnike s širokim spektrom znanj iz celega sveta. Ukvarja se z reševanjem globalnih izzivov, podpira UNESCO pri študijah ter sodeluje pri večjih mednarodnih projektih s področja umetne inteligence. Center presega meje Slovenije in meje Evrope. Center vladam, (mednarodnim) organizacijam, pravnim osebam in širši javnosti svetuje o sistemskih ter strateških rešitvah pri uvajanju umetne inteligence na različnih področjih. Pomaga pri razvijanju in širjenju zmogljivosti na različne načine, vključno z ustanavljanjem pomožnih raziskovalnih centrov po svetu, oblikovanjem programov usposabljanja in globalne ozaveščenosti ter oblikovanjem omrežja za izmenjevanje raziskav in znanja.

Kemijski Inštutut

Raziskovalne organizacije

Univerza v Ljubljani, Fakulteta za upravo

Raziskovalne organizacije

V okviru Raziskovalnega inštituta Fakultete za upravo oz. z implementacijo raziskovalnih projektov obravnavamo kompleksno naravo tehnologij umetne inteligence z interdisciplinarnim pristopom, ki bo olajšal doslej še nedosežen sistemski način merjenja pripravljenosti umetne inteligence za javno upravljanje, osredotočeno na državljane (ekonomski, upravno-pravni, informacijski, organizacijski idr. vidiki). S tem bodo postavljeni pomembni temelji za nadaljnjo posodobitev javne uprave in za ustrezno prilagajanje izzivom digitalne transformacije. Zagotavljanje kakovostnih javnih storitev namreč kaže na nujno potrebo, da javna uprava razmisli o potencialu tehnologij umetne inteligence in prihodnjih potrebah proaktivne družbe, osredotočene na državljane. Umetna inteligenca se tako pogosto obravnava kot povezovalni člen med digitalnimi/pametnimi modeli javnega upravljanja in hibridnimi modeli javnega upravljanja, ki spodbujajo sodelovanje različnih deležnikov, učinkovitost in transparentnost JU, naslavljanje družbenih potreb in ustvarjanje javne vrednosti.

Univerza v Ljubljani, Teološka Fakulteta

Raziskovalne organizacije

Teološka fakulteta Univerze v Ljubljani (TEOF) velik del svojega raziskovanja usmerja v teme, povezane s tehnologijo. Raziskovanje na tem področju vključuje v prvi vrsti humanistične in družboslovne vidike tehnološke dobe (etika, antropologija, psihologija) in človekovega mesta v tehnološki družbi, pri čemer posebno pozornost posveča prav vprašanjem umetne inteligence (UI). Leta 2021 je TEOF ob pomoči Univerze v Oxfordu ustanovila Center za na človeka osrediščeno umetno inteligenco in etiko novih tehnologij. Trenutno so raziskovalci s TEOF vpeti v več slovenskih (2) in mednarodnih (4) raziskovalnih projektov, ki si prizadevajo za raziskovanje varnega in etičnega vpeljevanja UI v družbo. Letno TEOF organizira več konferenc/simpozijev na temo etike umetne inteligence, izdaja pa je tudi monografije s tovrstnimi temami. TEOF ima trenutno 12 raziskovalcev, ki redno raziskujejo teme, ki povezujejo humanistiko in vprašanja tehnologije, njihovi splošni cilji (in ponudbe) pa vključujejo: pokrivanje etičnih vidikov raziskovalnih projektov, svetovanje odločevalcem o UI politiki, interdisciplinarno sodelovanje pri naslavljanju aktualnih projektov, organizacija dogodkov o etiki umetne inteligence, idr.

Univerza v Ljubljani, Ekonomska fakulteta

Raziskovalne organizacije

Ekonomska fakulteta v Ljubljani je vodilna izobraževalna in raziskovalna institucija na področju poslovne informatike in umetne inteligence v Sloveniji. Ponuja širok nabor izobraževalnih programov, delavnic in raziskovalnih projektov, osredotočenih na uporabo umetne inteligence (UI) in generativne umetne inteligence (GAI) v poslovnem svetu.

Področja delovanja:
1. Izobraževanje in usposabljanje:
• Dodiplomski, magistrski in doktorski programi na področju poslovne informatike. Programi se izvajajo tudi v angleškem jeziku.
• Redna in izredna predavanja na teme, kot so poslovna informatika, digitalna preobrazba, poslovna analitika, umetna inteligenca in poslovni modeli.
• Organizacija poletnih šol, kot sta EIT Digital Summer School in Ljubljana Summer School, ki vključujejo predavanja in praktične delavnice na temo digitalne transformacije in pametnih mest.

2. Raziskovalni projekti:
• Vodenje temeljnih raziskovalnih projektih (ARIS), kot so Analitika masovnih podatkov, Poslovna analitika in poslovni modeli v oskrbovalnih verigah ter Oblikovanje organizacije v digitalni dobi.
• Raziskovalno delo na področju tehnologij interneta prihodnosti, poslovne inteligence in optimizacije poslovnih procesov. Številne visoko citirane raziskovalne objave v vodilnih mednarodnih revijah.

3. Praktične delavnice in seminarji:
• Izvedba praktičnih delavnic, kjer se udeleženci naučijo uporabljati orodja GAI za ustvarjanje različnih vsebin (spletne strani, blog objave, govor, slike, glasba).
• Specializirane delavnice za posamezna podjetja in organizacije o uporabi umetne inteligence za izboljšanje učinkovitosti poslovanja, optimizacijo procesov in podporo pri sprejemanju strateških odločitev.

4. Svetovanje in razvoj:
• Pomoč podjetjem pri uvajanju UI tehnologij za izboljšanje poslovnih procesov in digitalno transformacijo.
• Svetovanje na področju uporabe velikih podatkov, umetne inteligence in podatkovne analitike za strateško odločanje in izboljšanje poslovnih modelov.
Ekonomska fakulteta v Ljubljani s svojim strokovnim znanjem in izkušnjami na področju umetne inteligence ponuja celovite rešitve za podjetja, ki želijo izkoristiti prednosti digitalne preobrazbe in izboljšati svoje poslovanje z uporabo najsodobnejših tehnologij.

Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport

Raziskovalne organizacije

Sodelovanje pri raziskavah.

Univerza v Ljubljani, Fakulteta za matematiko in fiziko

Raziskovalne organizacije

Temeljne raziskave na področju razvoja algoritmov strojnega učenja, predvsem algoritmov za simbolno regresijo oz. odkrivanje enačb iz podatkov, optimizacijskih algoritmov, ki uporabljajo strojno učenje za izboljšanje svojega delovanja in učinkovitosti, algoritmov za učenje iz strukturiranih podatkov ter generativnih modelov za strukturirane podatke. Aplikativne raziskave na področju uporabe strojnega učenja in umetne inteligence za odkrivanje zakonitosti na področju matematike.

Univerza v Ljubljani, Fakulteta za družbene vede

Raziskovalne organizacije

Fakulteta za družbene vede (FDV), članica Univerze v Ljubljani, je največja interdisciplinarna družboslovna fakulteta v Sloveniji in tudi med večjimi v Evropi. Ustanovljena je bila leta 1961 kot Visoka šola za politične vede, ki se je v nekaj letih razvila v Visoko šolo za sociologijo, politične vede in novinarstvo. Leta 1970 se je ob vključitvi v Univerzo v Ljubljani preimenovala v Fakulteto za sociologijo, politične vede in novinarstvo (FSPN). Sedanje ime je Fakulteta za družbene vede dobila leta 1991, natanko trideset let po ustanovitvi svoje prve predhodnice.
Danes raziskovanje na Fakulteti za družbene vede primarno poteka na področjih družboslovne informatike, metodologije in informatike, družbene blaginje, organizacije in človeških virov, primerjalno pravnih raziskav, prostorske sociologije, javnega mnenja in množičnih komunikacij, socialne psihologije, strategij in upravljanja, politične teorije, politoloških raziskav, mednarodnih odnosov, evropskih študij, upravno-političnih procesov in institucij, obramboslovja, družboslovne terminologije in publicistike, marketinga in odnosov z javnostmi, družbenega komuniciranja, kulture in religije ter proučevanja znanosti. V zadnjih letih so pomembna področja raziskovanja tudi umetna inteligenca in z njo povezana orodja ter zeleni prehod in vrednotenje ukrepov zelenega prehoda. FDV je vpeta v proučevanje družboslovnih in eticnih vidikov uporabe umetne intelligence, posebej pri uporabi pedagoškem in raziskovalnem procesu.
FDV ponuja široko paleto 11 dodiplomskih študijskih programov prve stopnje, 12 magistrskih študijskih programov druge stopnje in interdisciplinarni doktorski program Humanistika in družboslovje.
Fakulteta sodeluje s številnimi tujimi univerzami, inštituti in strokovnimi združenji, ki delujejo na družboslovnem področju. Njeno osrednjost in pomen potrjujeta tudi Inštitut za družbene vede ter Osrednja družboslovna knjižnica Jože Goričar, ki delujeta v sklopu fakultete.
Inštitut za družbene vede danes združuje 19 družbeno angažiranih, mednarodno dejavnih in globalno vpetih znanstvenoraziskovalnih centrov, v okviru katerih aktivno deluje okrog 220 raziskovalcev, bodisi pedagoških bodisi raziskovalnih delavcev.

Univerza v Ljubljani, Fakulteta za strojništvo

Raziskovalne organizacije

Strojna oprema in visoko zmogljivo računalništvo (High-Performance Computing - HPC), Strojni vid in prepoznavanje vzorcev, Odnos človek-stroj (Human-Machine Interaction), Upravljanje z znanjem, Strojno učenje, Robotika, Iskanje in optimizacija, Modeliranje večagentnih sistemov(Multi-agent Systems modelling).

Inštitut ASEF za izobraževanje in raziskovanje

Raziskovalne organizacije

Inštitut ASEF je nevladna organizacija, ki se osredotoča na izobraževalne in raziskovalne dejavnosti. Podpira raziskovalno sodelovanje med Slovenijo in tujino ter krepi raziskovalno odličnost in inovacije na področju umetne inteligence. Kot raziskovalna organizacija v Sloveniji razvija analitične modele za vrednotenje ukrepov politik na področju vračanja izobraženih Slovencev ter mehanizme za privabljanje tujih in domačih strokovnjakov.

Poleg povezovanja in sodelovanja s slovenskimi raziskovalci v tujini in raziskovalnega dela inštitut nudi štipendije za raziskovalni obisk slovenskih študentov na prestižnih univerzah v tujini (npr. Univerza Harvard, Univerza Stanford, Univerza Cambridge) in jih ob vrnitvi vključi v tutorski program, kjer aktivno in poglobljeno delajo na aktualnih temah ciljev trajnostnega razvoja, s posebnimi priložnostmi na področju umetne inteligence. Študentom iz tujine pa nudi štipendije za obisk Slovenije na raziskovalnih ustanovah, v organizacijah ali v podjetjih. Oboje mladim omogoča pridobivanje dragocenih izkušenj in znanja na mednarodnem nivoju, obogateno z medgeneracijskim sodelovanjem prek vzpostavljenega sistema mentorstva.

Univerza v Novi Gorici

Raziskovalne organizacije

Univerza; uporaba metod UI na različnih področjih znanosti; koordinator projekta SMASH; sodelovanje z malimi in srednjimi podjetji na področju UI

Univerza v Mariboru, Pedagoška fakulteta

Raziskovalne organizacije

Pedagoška fakultet UM izvaja usposabljanja za strokovne delavce na področju vzgoje in izobraževanja, študente in širšo javnost glede uporabe UI v izobraževanju ter se s tem področjem ukvarja tudi raziskovalno

Univerza v Mariboru, Fakulteta za varnostne vede

Raziskovalne organizacije

Na Fakulteti za varnostne vede raziskovalna dejavnost s področja UI poteka v okviru Inštituta za varstvolovje in Katedre za informacijsko varnost. Ukvarjamo se z raziskovanjem uporabe UI za podporo odločanju na področju zagotavljanja javne, zasebne in kibernetske varnosti, s poudarkom na sistemih UI v policijski dejavnosti, na področju korporativne varnosti, informacijskih sistemov ter upravljanja z varnostnimi tveganji (npr. kriminaliteta, naravne nesreče, kibernetska odpornost).

Univerza v Mariboru, Fakulteta za zdravstvene vede

Raziskovalne organizacije

Cilj naše raziskovalne dejavnosti je zmanjšanje vrzeli med umetno inteligenco (UI) in zdravstvom, z namenom izboljšanja izidov pri pacientih, olajšanja dela zdravstvenim delavcem in izboljšanja učinkovitost zdravstvene oskrbe. Naše delo se osredotoča predvsem na uporabo modelov umetne inteligence v zdravstvu s poudarkom na razložljivih napovednih modelih, recimo pri obladovanju kroničnih bolezni kot je sladkorna bolezen ter njihovo integracijo v klinično prakso pri katerih želimo zagotoviti natančnost in razložljivost tako za pacienta kot za zdravstvenega delavca.

V raziskavi Gosak, et al. (2023) smo se tako osredotočili na raziskovanje modelov pri napovedi zapletov, povezanih s sladkorno boleznijo, kot so diabetično stopalo. Ti modeli lahko prispevajo k zgodnjemu prepoznavanju pacientov z visokim tveganjem, kar omogoča preprečevanje in obvladovanje bolezni. Prav tako smo se v eni izmed raziskav osredotočili na pomembnost razložljivosti modelov umetne inteligence in primerjali različne metode lokalne in globalne interpretabilnosti modelov (Kopitar, et al., 2020).

Preučevali smo tudi potencialno vlogo generativne umetne inteligence v zdravstvu. V raziskavi Kocbek, et al. (2022) smo raziskovali učinkovitost umetne inteligence pri generiranju jedrnatih povzetkov znanstvene literature, kjer je bil izpostavljen potencial takšnih povzetkov pri hitrejšem odločanju zdravstvenih delavcev. Prav tako smo preučevali uporabo generativne umetne inteligence in vizualne analitike (Oogen, et al., 2021).

V svojih raziskavah preučujemo tudi vpliv različnih orodij generativne umetne inteligence, kot recimo ChatGPT, pri preoblikovanju izobraževanja v zdravstveni negi, predvsem z vidika večje personalizacije in interaktivnosti za posameznega študenta (Gosak, et al., 2024). V pedagoški proces na vseh treh stopnjah študija vključujemo različna orodja umetne inteligence z namenom obogatitve učnega procesa, večje interaktivnosti učenja in spodbujanje kritičnega mišljenja. Tako študente z uporabo praktičnih primerov seznanjamo z uporabo umetne inteligence v zdravstvu, ter spodbujamo njihovo razumevanje in veščine pri uporabi.

Gosak, L., Pruinelli, L., Topaz, M. and Štiglic, G., 2024. The ChatGPT effect and transforming nursing education with generative AI: discussion paper. Nurse Education in Practice, 75, p.103888.
Gosak, L., Svensek, A., Lorber, M., & Stiglic, G. (2023). Artificial Intelligence based prediction of diabetic foot risk in patients with diabetes: a literature review. Applied Sciences, 13(5), 2823.
Kocbek, P., Gosak, L., Musović, K. and Stiglic, G., 2022, June. Generating Extremely Short Summaries from the Scientific Literature to Support Decisions in Primary Healthcare: A Human Evaluation Study. In International Conference on Artificial Intelligence in Medicine (pp. 373-382). Cham: Springer International Publishing.
Kopitar, L., Cilar, L., Kocbek, P. and Stiglic, G., 2019, June. Local vs. global interpretability of machine learning models in type 2 diabetes mellitus screening. In International Workshop on Knowledge Representation for Health Care (pp. 108-119). Cham: Springer International Publishing.
Ooge, J., Stiglic, G. and Verbert, K., 2022. Explaining artificial intelligence with visual analytics in healthcare. Wiley Interdisciplinary Reviews: Data Mining and Knowledge Discovery, 12(1), p.e1427.

Univerza v Mariboru, Ekonomsko-poslovna fakulteta

Raziskovalne organizacije

Inštitut za management in organizacijo

Inštitut za management in organizacijo ponuja širok spekter storitev na področju umetne inteligence, vključno s svetovanji, izobraževanji in usposabljanji. Svetujejo pri vpeljavi AI rešitev, ki upoštevajo etične in pravne vidike, ter pomagajo pri optimizaciji virov in procesov. Izobraževanja in usposabljanja so osredotočena na izboljšanje kompetenc zaposlenih, z namenom učinkovite rabe AI orodij in upravljanja znanja, kar vodi k boljšemu prilagajanju organizacijskih struktur potrebam digitalne dobe.

Inštitut za finance in umetno inteligenco

Razvoj novih metod, programske in strojne opreme na področju umetne inteligence. Izdelava rešitev za industrijo, medicino in državne ter mednarodne institucije na osnovi modelov UI.

Inštitut za operacijske raziskave

Inštitut za operacijske raziskave deluje v okviru Ekonomsko-poslovne fakultete, Univerze v Mariboru. Člani Inštituta za operacijske raziskave izkazujejo kakovostne in sodobne raziskovalne dosežke na področju kvantitativnih raziskovalnih metod in matematike, v povezavi z različnimi vidiki sodobnega poslovnega okolja, tudi umetno inteligenco v poslovnih in ekonomskih vedah. Dosežke članov potrjujejo tudi izvedeni in obstoječi projekti, ter številna mednarodna znanstvena in strokovna udejstvovanja.

Inštitut za e-poslovanje in management informatike

Raziskovanje uporabe UI v poslovnih procesih podjetja, s poudarkom na managerskih procesih in uporabljanju stikov s strankami. Etično upravljanje virov podatkov in oblikovanje podatkov za uporabo v UI. Analiza poslovne uporabniške izkušnje.

Inštitut za gospodarsko pravo

Aktivnosti inštituta bodo predvsem:
• svetovanje glede skladnosti umetne inteligence z GDPR, zlasti v kontekstu obdelave osebnih podatkov in anonimnosti.
• Svetovanje podjetjem pri vzpostavitvi etičnih smernic in okvirjev za odgovorno uporabo umetne inteligence, za preprečevanje diskriminacije in pristranskosti,
• svetovanje glede vprašanj odgovornosti, ko gre za odločitve, ki jih sprejmejo sistemi umetne inteligence,
• svetovanje glede avtorskih pravic in patentov, povezanih z razvojem in uporabo umetne inteligence.

Univerza v Mariboru, Fakulteta za turizem

Raziskovalne organizacije

Naši raziskovalki se ukvarjata z jezikovnim delom UI in uporabo UI v turizmu.

Univerza v Mariboru, Fakulteta za organizacijske vede

Raziskovalne organizacije

V okviru fakultete (FOV) deluje več laboratorijev, v katerih naslavljamo upravljanje kompleksnih organizacijskih sistemov s pomočjo metod umetne inteligence. Pri tem se usmerjamo predvsem v področja optimizacije sistemov, podpore odločanja z metodami strojnega učenja, evolutivnega računanja ipd.

Institut Jožef Stefan, Odsek za tehnologije znanja

Raziskovalne organizacije

Področje dela Odseka za tehnologije znanja je razvoj metod umetne inteligence in drugih naprednih informacijskih tehnologij, ki podpirajo pridobivanje, upravljanje, modeliranje in uporabo znanja in podatkov ter tako omogočajo na znanju temelječo družbo. Naše raziskave pokrivajo številna področja umetne inteligence, kot so strojno učenje in obdelava naravnega jezika, zajemajo pa tudi druga področja, kot je podpora odločanju. Obsegajo pet stebrov: strojno učenje, podpora odločanju in umetna inteligenca, umetna inteligenca in znanost, jezikovne tehnologije in digitalna humanistika, ter tehnologije znanja za družbo. Razvite tehnologije znanja uporabljamo na različnih področjih, od trajnostnega kmetijstva do personalizirane medicine in zdravstva, preko medijev, izobraževanja in umetnosti ter različnih industrijskih sektorjev, kot so energija, promet in vesoljske raziskave.

Institut Jožef Stefan, Odsek za inteligentne sisteme

Raziskovalne organizacije

Odsek za inteligentne sisteme razvija in uporablja metode strojnega učenja, (večkriterijske) optimizacije, podpore odločanju in druge za reševanje pomembnih družbenih in industrijskih problemov. Največ se ukvarjamo z zdravstvom, kjer razvijamo metode za spremljanje fizioloških signalov, počutja in vedenja ljudi z nevsiljivimi senzorji, modele za napovedovanje zdravstvenih tveganj, podporo odločanju zdravnikov in bolnikov ter iskanje informacij in generiranje nasvetov z velikimi jezikovnimi modeli. V industrijskih aplikacijah z optimizacijskimi metodami pomagamo načrtovati izdelke in izboljševati proizvodne procese. Delamo pa tudi na področju energetike, mobilnost, izobraževanja in še marsičesa.

Center za na človeka osrediščeno UI in etiko novih tehnologij

Raziskovalne organizacije

Center za v človeka usmerjeno umetno inteligenco in etiko novih tehnologij se osredotoča na interdisciplinarno raziskovanje etičnih vidikov umetne inteligence in drugih novih tehnologij. Je del Teološke fakultete Univerze v Ljubljani in združuje raziskovalce z različnih področij (etika, filozofija, računalništvo). Center, ki je bil ob pomoči Univerze v Oxfordu ustanovljen leta 2021, si prizadeva za poglobljen dialog med humanistiko in drugimi vedami, ki sodelujejo pri razvoju tehnologij. Glavni cilji Centra so: oblikovanje interdisciplinarne platforme za raziskovanje etičnih in družbenih izzivov umetne inteligence in drugih novih tehnologij, podpiranje karier zgodnjih raziskovalcev, ki se osredotočajo na omenjena raziskovalna vprašanja, zagotavljanje platforme znanja za podporo oblikovalcem politik in odločevalcem, vzpostavitev mednarodnega sodelovanja s podobnimi institucijami ter predstavitev ključnih vprašanj, izzivov in rezultatov raziskav širši javnosti in s tem spodbujanje večje ozaveščenosti o pomembnih etičnih vidikih uporabe umetne inteligence in drugih novih tehnologij.

Izobraževanja in usposabljanja

ICT Academy

Izobraževanja in usposabljanja

Digitalna transformacija je neizbežna. Pomeni vpeljavo tehnologij, s poudarkom na UI, z namenom spreminjanja poslovnih modelov. Naša usposabljanja vam bodo pomagala razumeti procese, da se boste preobrazbe poslovanja lotili pravočasno in po pravi ceni.

Univerza v Novi Gorici

Izobraževanja in usposabljanja

Umetna inteligenca za analizo podatkov - Predmet se izvaja v programu: Magistrski študijski program Gospodarski inženiring

Analiza podatkov s pomočjo umetne inteligence je proces odkrivanja vzorcev in modelov, opisanih s pravili ali drugimi človeku razumljivimi formalizmi za predstavitev znanja. Najpomembnejši del tega procesa predstavlja podatkovno rudarjenje, ki vključuje uporabo metod, tehnik in orodij za avtomatsko konstrukcijo vzorcev in modelov iz podatkov. Cilji predmeta so (a) predstaviti osnove podatkovnega rudarjenja, (b) predstaviti postopke odkrivanja zakonitosti v podatkih ter metodologijo CRISP-DM, (c) predstaviti metodologijo ocenjevanja rezultatov, (d) predstaviti izbrane metode in tehnike podatkovnega rudarjenja na primerih, relevantnih za gospodarski inženiring, (e) usposobiti študente za praktično uporabo izbranih orodij rudarjenja podatkov. Študenti bodo obvladali osnove predprocesiranja podatkov, rudarjenja podatkov in odkrivanja zakonitosti v podatkih ter bodo usposobljeni za praktično uporabo izbranih orodij podatkovnega rudarjenja in metod za evalvacijo rezultatov.

Univerza v Novi Gorici ponuja tudi SMASH - inovativen, medsektorski program usposabljanja za razvoj kariere, namenjen izjemnim podoktorskim raziskovalcem z vsega sveta, ki osredotoča na razvoj najsodobnejših aplikacij strojnega učenja za naravoslovje in humanistiko.

Alma Mater

Izobraževanja in usposabljanja

Nov doktorski študijski program Uporabna umetna inteligenca bo omogočal premagovanje izzivov na številnih področjih, ki so aktualni tako v Sloveniji, Evropi in v svetu od zelenega prehoda, trajnostnega razvoja, zdravja, posebej v post-covidnem obdobju.

Univerza v Ljubljani, Fakulteta za elektrotehniko

Usposabljanja in izobraževanja

Predmeti 1. in 2. stopnje smer Elektrotehnika: Osnove in Umetni inteligentni sistemi ...

Na predavanjih so podane teoretične osnove vseh obravnavanih modelov in metod. Predstavljeni so tudi računski primeri, ki ponazarjajo ključne značilnosti predstavljenih metod. Študentom je kot osnovno študijsko gradivo na razpolago skripta z drsnicami s predavanj. V okviru predavanja študenti dobijo neobvezne domače naloge, ki vključujejo nekaj teoretičnih vprašanj in tudi nekaj računskih nalog, katerih namen je sprotno preverjanje pridobljenega znanja. Praktično delo poteka v okviru laboratorijskih vaj, kjer študenti rešujejo predvsem zadane programerske naloge. V okviru laboratorijskih vaj študenti izvedejo še izbirne projekte, v okviru katerih udejanjijo izbrane umetne inteligentne sisteme ali njihovo izbrano ključno komponento za izbrano področje uporabe, oziroma izvedejo poglobljene študije obstoječih umetnih inteligentnih sistemov. O rezultatih izbirnih projektov poročajo v pisnih poročilih.

Univerza v Ljubljani, Fakulteta za računalništvo in informatiko

Usposabljanja in izobraževanja

Mednarodni skupni magistrski študijski program druge stopnje Umetna inteligenca.

Program EMAI je dvoletni (120 ECTS) skupni magistrski študij Erasmus Mundus Joint Master Degree, ki zagotavlja celovit okvir teorije in prakse na področju umetne inteligence (AI). Program, ki poteka na štirih evropskih univerzah, bo študentom podal temeljno znanje, ki je potrebno za raziskovanje temeljnih področij in kompleksnejših aplikacij v umetni inteligenci.

Univerza v Ljubljani, Fakulteta za družbene vede

Izobraževanja in usposabljanja

Fakulteta za družbene vede (FDV), članica Univerze v Ljubljani, je največja interdisciplinarna družboslovna fakulteta v Sloveniji in tudi med večjimi v Evropi. Ustanovljena je bila leta 1961 kot Visoka šola za politične vede, ki se je v nekaj letih razvila v Visoko šolo za sociologijo, politične vede in novinarstvo. Leta 1970 se je ob vključitvi v Univerzo v Ljubljani preimenovala v Fakulteto za sociologijo, politične vede in novinarstvo (FSPN). Sedanje ime je Fakulteta za družbene vede dobila leta 1991, natanko trideset let po ustanovitvi svoje prve predhodnice.
Danes raziskovanje na Fakulteti za družbene vede primarno poteka na področjih družboslovne informatike, metodologije in informatike, družbene blaginje, organizacije in človeških virov, primerjalno pravnih raziskav, prostorske sociologije, javnega mnenja in množičnih komunikacij, socialne psihologije, strategij in upravljanja, politične teorije, politoloških raziskav, mednarodnih odnosov, evropskih študij, upravno-političnih procesov in institucij, obramboslovja, družboslovne terminologije in publicistike, marketinga in odnosov z javnostmi, družbenega komuniciranja, kulture in religije ter proučevanja znanosti. V zadnjih letih so pomembna področja raziskovanja tudi umetna inteligenca in z njo povezana orodja ter zeleni prehod in vrednotenje ukrepov zelenega prehoda. FDV je vpeta v proučevanje družboslovnih in eticnih vidikov uporabe umetne intelligence, posebej pri uporabi pedagoškem in raziskovalnem procesu.
FDV ponuja široko paleto 11 dodiplomskih študijskih programov prve stopnje, 12 magistrskih študijskih programov druge stopnje in interdisciplinarni doktorski program Humanistika in družboslovje.
Fakulteta sodeluje s številnimi tujimi univerzami, inštituti in strokovnimi združenji, ki delujejo na družboslovnem področju. Njeno osrednjost in pomen potrjujeta tudi Inštitut za družbene vede ter Osrednja družboslovna knjižnica Jože Goričar, ki delujeta v sklopu fakultete.
Inštitut za družbene vede danes združuje 19 družbeno angažiranih, mednarodno dejavnih in globalno vpetih znanstvenoraziskovalnih centrov, v okviru katerih aktivno deluje okrog 220 raziskovalcev, bodisi pedagoških bodisi raziskovalnih delavcev.

Univerza v Ljubljani, Fakulteta za matematiko in fiziko

Usposabljanja in izobraževanja

Naročnikom prilagojene izobraževalne tečaje s področja uporabe strojnega učenja za podatkovno analizo.

Univerza v Ljubljani, Pravna fakulteta

Usposabljanja in izobraževanja

Pedagogi in raziskovalci PF se po različnih področjih ukvarjajo z raziskovanjem in poučevanjem različnih pravnih vidikov razvoja in uporabe umetne inteligence. Pri tem se povezujejo tudi v interdisciplinarne projekte v sodelovanju z drugimi članicami. Prof. dr. Vasilka Sancin vodi tudi temeljni ARIS projekt: Razvoj in uporaba umetne inteligence v luči negativnih in pozitivnih obveznosti države zagotavljati pravico do življenja (več na: https://www.ai-right-to-life.si/. PF ima sklenjen tudi Memorandum o sodelovanju z IRCAI in C4AI (Centrom za umetno inteligenco na Univerzi Sao Paolo, Brazilija).

Univerza v Ljubljani, Ekonomska fakulteta

Usposabljanja in izobraževanja

Ekonomska fakulteta Univerze v Ljubljani se aktivno vključuje na področje umetne inteligence tako preko raziskovalnega dela, kot izobraževalnega. Ekonomska fakulteta poleg predmetov na dodiplomskem in podiplomskem študiju, ki pokrivajo področje UI, ponuja tudi program, specializiran za umetno inteligenco v poslovanju, ki je zasnovan za pripravo vodilnih managerjev na izzive in priložnosti, ki jih prinaša umetna inteligenca v sodobnem poslovnem svetu. Na Ekonomski fakulteti izvajajo tudi izobraževanja in praktične delavnice s področja UI za podjeta in druge zainteresirane organizacije.

Infinita d.o.o.

Usposabljanja in izobraževanja

Pravktična usposabljanja o uporabi UI pri pripravi: problemskih analiz, iskanju znanstvene literature in empiričnih podatkov, iskanju in uporabi evropskih in drugih politik, pripravi projektnih idejnih osnutkov, pripravi projektnih prijav za pridobitev evropskih sredstev.

Javni zavod Tehno park Celje

Usposabljanja in izobraževanja

NAJVEČJI STEAM ZNANSTVENO-ZABAVNI PARK V SLOVENIJI!

Tehnopark Celje kot največji znanstveno zabavni STEAM (Science, Technology, Engineering, Arts and Mathematics) park v Sloveniji je stičišče za povezovanje in promocijo znanosti, inovacij, sodobnih tehnologij s strokovno in splošno javnostjo (od otrok do starejših). Vključuje okolje, ki krepi interdisciplinarno sodelovanje in kreativnost z namenom spodbujanje pozitivnega odnosa in rabe umetne inteligence v vsakdanjem življenju v znanstvene, poslovne namene ali izobraževalne namene.

Umetno inteligenco implementira v različna področja delovanja: izobraževalni (tečaji, delavnice, interaktivne prezentacije, seminarji, gostujoči predavatelji), nacionalne in mednarodne konference, tehnološki podkasti, razvoj inovativnih metod promocije znanosti v okviru STEAM raziskovalne skupine, promocija znanosti v okviru TPC-platforme znanosti, interaktivne razstave, interaktivni eksponati, sodelovanje z izobraževalnimi institucijami, sodelovanje z domačimi in tujimi strokovnjaki, sodelovanje med znanstveniki, umetniki in gospodarstvom za ustvarjanje inovativnih projektov, ki povezujejo tehnologijo in umetnost, prezentacije najnovejših dosežkov, informiranje javnosti o prednostih in izzivih, povezanih z umetno inteligenco na področjih:
- implementacije jezikovnih modelov v humanoidne robotske sisteme,
- lasten razvoj protokola komunikacije med ChatGPT in humanoidnim robotom NAO,
- demonstriranje in izobraževanje o UI v nevrotehnologijah (BCI demonstracije),
- demonstriranje in izobraževanje o UI v obraznih analitikah (instalacija Face Analysis from Visage Technologies),
- demonstriranje in izobraževanje o UI v generiranju človeških obrazov (Face Studio),
- demonstracije virtualne resničnosti.

Konstantna ažurna vključitev novosti na področju umetne inteligence v nove programe znanstvenega STEAM parka je vizija delovanja Tehno parka Celje. S tem sodeluje pri ustvarjanju inovativnih rešitev, ki učinkovito odgovarjajo na aktualne izzive, izboljša izkušnje obiskovalcev, spodbuja interaktivno učenje in kreativnost ter pomaga pri obravnavi kompleksnih znanstvenih konceptov.

Univerza v Mariboru, Ekonomsko-poslovna fakulteta

Usposabljanja in izobraževanja

Študijska smer ````Data Science in Business```` magistrskega študijskega programa Ekonomske in poslovne vede

Na Ekonomsko-poslovni fakulteta Univerze v Mariboru smo v okviru magistrskega študijskega programa Ekonomske in poslovne vede razvili študijsko smer ````Podatkovne znanosti v poslovanju````, v ang. ````Data Science in Business````, ki se izvaja v angleškem jeziku in ki se osredotoča na pridobivanje računalniških spretnosti, kvantitativno analizo in poslovno znanje za odločanje, zlasti na področju financ. Diplomanti pridobijo strokovno znanje na področju obvladovanja tveganj, odkrivanja goljufij in algoritemskega trgovanja. Spoznajo orodja za optimizacijo naložb, znanost o finančnih podatkih in strateške poslovne rešitve. Prav tako pridobijo veščine s področja umetne inteligence, strojnega učenja, obdelave masovnih podatkov ter vizualizacije podatkov, s praktičnimi izkušnjami z najsodobnejšo programsko opremo in v vrhunsko opremljenih laboratorijih. Tako so diplomanti opremljeni za obravnavanje svetovnih gospodarskih trendov, vplivov finančne tehnologije in nastajajočih področij, kot so zelene finance in zavarovalniška tehnologija.

Univerza v Mariboru, Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko

Usposabljanja in izobraževanja

Imamo več kot 20 let izkušenj z analizo, načrtovanjem, implementacijo, integracijo in evalvacijo inteligentnih sistemov z rešitvami umetne inteligence, pri čemer naslavljamo proces odkrivanja znanja v podatkih kot celoto.

UI podjetja (razvoj)

ScAIentist, izobraževanje in znanstveno raziskovanje, d.o.o.

UI podjetja (razvoj)

ScAIentist razvija inkluzivne digitalne rešitve za akademsko odličnost. Podjetje se postavlja kot prvo digitalno središče različnih orodij, ki pomagajo narediti raziskovalni proces bolj zabavnega, zanimivega in vključojočega. ScAIentist se osredotoča predvsem na univerzitetne študente, raziskovalce in profesorje, v svojem ekosistemu pa ponuja/razvija vrsto digitalnih orodij: Cite - najbolj natančno orodje za citiranje virov (javno dostopno od konca 2024); TechCheck - prva platforma za tehnično urejanje zaključnih nalog in znanstvenih člankov (javno dostopno v začetku 2025); SciComic - prvi UI prevajalec kompleksnih znanstvenih člankov v zanimive stripe (trenutno v razvoju); SciNET - globalna platforma za povezovanje raziskovalcev (v pripravi); DiversiText - vtičnik za prilagajanje besedil na spletu osebam z učnimi težavami (v pripravi); različna prilagojena oz. orodja po meri - npr. večnamenski chatbot-i za akademske ustanove (že vzpostavljeno sodelovanje in razvita orodja za eno izmed fakultet na Univerzi v Ljubljani)… Poleg digitalnih orodij, ScAIentist aktivno ponuja konzultacije in izobraževanja na temo umetne inteligence in digitalnih tehnologij v izobraževanju.

Tri Sense, d.o.o.

UI podjetja (razvoj)

Podjetje, ki aktivno razvija UI s področja prometa.

CREAPLUS d.o.o.

UI podjetja (razvoj)

CREAPLUS, ustanovljena leta 2010, je vodilni ponudnik rešitev na področju umetne inteligence, kibernetske varnosti, kriptografije ter razvoja namenske programske opreme. Z več kot 15 leti izkušenj sodelujemo z vodilnimi blagovnimi znamkami v Srednji in Vzhodni Evropi, zlasti v visoko reguliranih panogah, kot so finančne storitve, farmacija, zavarovalništvo in telekomunikacije. Naše celovite storitve obsegajo kibernetsko varnost, kriptografijo, usposabljanje in ozaveščanje na področju IT varnosti, integracijo varnostne tehnologije, razvoj programske opreme, podatkovno znanost, analitiko, strojno učenje in umetno inteligenco.

Sedež podjetja je v Ljubljani, Slovenija, s podružnicama v Italiji (CREAPLUS Italia S.r.l.) in pisarno na Hrvaškem, podpiramo lokalne in mednarodne organizacije. Naša ekipa več kot 40 strokovnjakov je uspešno zaključila več kot 100 projektov, kar dokazuje naše zmožnosti na področju razložljive umetne inteligence, generativne umetne inteligence, razvoja programske opreme po meri, podatkovne znanosti in kriptografije.

CREAPLUS ima certifikate ISO/IEC 27001, ISO 9001 in Cyber Essentials Plus, ter tudi certifikat bonitetne odličnosti. Naši zaposleni imajo različne Azure certifikate, kot so Azure Solutions Architect Expert, Azure AI Engineer, Azure Data Engineer, Azure Data Scientist, ter prestižne certifikate na področju IT varnosti, kot so CISSP, CCSP, CISA, CISM, CDPSE, CEH, ECSS, DPO, CC, ISO 27001 LA in drugi. Kot ponudnik upravljanih varnostnih storitev (MSSP), zagotavljamo celostne rešitve za izboljšanje kibernetske odpornosti in omogočanje inovacij, s čimer zagotavljamo varne e-poslovne implementacije za naše stranke.

VIRTUAL IT d.o.o.

UI podjetja (razvoj)

Implementacija UI v organizacije, razvoj UI prilagojen potrebam naročnika, izobraževaje na področju umetne inteligence

Hudlajf d.o.o.

UI podjetja (razvoj)

Kako bolje izvajati pisarniška in administrativna dela s pomočjo Umetne inteligence in Strojnega učenja?

DARS d.d.

UI podjetja (razvoj)

Uporaba UI za potrebe nadzora, vodenja in informiranja avtocestnega prometa.

PRIMATE d.o.o.

Uporabniki (podjetja)

Multimedijska produkcija in post-produkcija

Podporno okolje

4PDIH

Inovativno okolje

4PDIH je inovacijski ekosistem. 4PDIH vključuje zasebne pobude in javne ukrepe, ki se osredotočajo na ljudi. 4PDIH vam ponuja priložnosti za sodelovanje v evropskih projektih, v katerih lahko soustvarjate politike digitalizacije, se seznanite s primeri dobrih praks, ki jih praks ter sodelujete na natečajih in razpisih za financiranje različnih procesov in področij digitalizacije.

ai4si

Inovativno okolje

Zaradi hitrejšega prenos umetne inteligence v prakso je bila ustanovljena iniciativa AI4SI (AI za Slovenijo), katere ustanovitelja sta Združenje za informatiko in telekomunikacije pri GZS in IKT horizontalna mreža (SRIP PMiS) skupaj s še nekaterimi pomembnimi deležniki v Sloveniji na tem področju.

DIGI-SI

Inovativno okolje

300+ najboljših slovenskih raziskovalcev s področja digitalizacije in 30+ strokovnjakov za digitalno preobrazbo (DIGI-SI agentov) bo v naslednjih 3 letih slovenskemu gospodarstvu in javni upravi s področja kmetijstva, proizvodnje, turizma in zdravja omogočilo 70 visokokakovostnih storitev v vrednosti 3,3 mio €.

SRC-EDIH

Inovativno okolje

SRC-EDIH je evropsko digitalno inovacijsko središče (EDIH), ki podpira digitalno preobrazbo proizvodnih podjetij in javnih organizacij (v javnem sektorju) v Sloveniji s poudarkom na petih ključnih tehnologijah: HPC, umetna inteligenca, kibernetska varnost, veriženje blokov in robotika.

Odločevalci

Ministrstvo za digitalno preobrazbo

Odločevalci

Ministrstvo za digitalno preobrazbo Republike Slovenije igra ključno vlogo pri oblikovanju in izvajanju strategij ter politik, povezanih z umetno inteligenco (UI). Delo na tem področju vključuje več ključnih aktivnosti:
- Razvoj in implementacija strategij: ministrstvo sodeluje pri oblikovanju nacionalne strategije za umetno inteligenco, ki vključuje smernice za raziskave, razvoj in uporabo UI tehnologij v različnih sektorjih.
- Spodbujanje raziskav in inovacij: podpira raziskovalne in razvojne projekte na področju UI, financira programe in projekte, ki prispevajo k napredku in implementaciji UI v praksi.
- Regulacija in etični okvirji: skrbi za pripravo zakonodajnih in regulativnih okvirov, ki zagotavljajo varno, etično in odgovorno uporabo umetne inteligence, pri čemer upošteva zaščito osebnih podatkov in pravic uporabnikov.
- Mednarodno sodelovanje: vzpostavlja in vzdržuje sodelovanje z mednarodnimi organizacijami in drugimi državami za izmenjavo znanj, izkušenj in najboljših praks na področju umetne inteligence.
- Digitalna infrastruktura: vzpostavlja in vzdržuje digitalno infrastrukturo, ki omogoča razvoj in uporabo umetne inteligence, vključno z dostopom do podatkov in računalniške moči.

Ministrstvo za digitalno preobrazbo s temi dejavnostmi prispeva k digitalni transformaciji Slovenije, izboljšuje konkurenčnost gospodarstva ter spodbuja inovacije in napredek na področju umetne inteligence.

Univerza v Ljubljani, Pravna fakulteta

Odločevalci

Pravica do življenja je univerzalno priznana temeljna človekova pravica, njeno zagotavljanje pa predpogoj za zagotavljanje vseh ostalih človekovih pravic. Razvoj in uporaba umetne inteligence (UI) lahko vpliva na pravico do življenja tako negativno kot pozitivno. Uporaba UI s strani države pa lahko vodi v kršitev negativne obveznosti države spoštovati pravico do življenja, do česar bi lahko prišlo, na primer, pri uporabi avtonomnih oborožitvenih sistemov, ki jih vodi UI, ali pri razvoju podatkovnih baz za zdravstvene, transportne, regulativne in druge namene, z vidika negativne obveznosti države spoštovati pravico do življenja. UI pa se lahko uporabi tudi za izpolnjevanje pozitivnih obveznosti države zagotavljati pravico do življenja, npr. pri preprečevanju onesnaževanja okolja, preprečevanju smrtonosnih bolezni, lakote in revščine.

Mediji

UI-Slovenija.si

Mediji

Portal UI Slovenija je namenjen neformalnem informiranju o uporabi umetne inteligence v Sloveniji in širše. Postaja najpomembnejše mesto, na katerem se zbirajo informacije o delovanju umetne inteligence na splošno, informacije o tem, kako podjetja uporabljajo umetno inteligenco v Sloveniji, zbiramo pa tudi zaposlitve iz področja umetne inteligence.

UI Imenik lahko uporabite v svojih predstavitvah.

UI Imenik navdihuje projekt Interreg Europe embAIsme – izboljšanje pogojev in politik za MSP za uporabo umetne inteligence.