Lizbona je zaradi naraščajoče pogostosti in nevarnosti poplav ustvarila digitalnega dvojčka mesta, ki omogoča napredno načrtovanje sistemov odvodnjavanja v urbanem okolju in je vzor proaktivnega pristopa k obvladovanju podnebnih izzivov.

Zaradi vse večje nevarnosti dviganja morske gladine in pogostih ekstremnih padavin se je v Lizboni v zadnjih letih močno povečala nevarnost poplav. Zgodovinska analiza razkriva zaskrbljujoč trend, saj je bilo med letoma 1900 in 2006 zabeleženih 84 poplav, med letoma 2008 in 2014 pa denimo 15. Tega porasta ne gre pripisati le podnebnim dejavnikom, temveč tudi hitri urbanizaciji v okoliški regiji; pospešen razvoj mest je namreč povzročil večjo nepropustnost tal, kar je še povečalo pogostost in intenzivnost poplav. Izkazalo se je tudi, da obstoječa infrastruktura ni primerna za učinkovito odvajanje vode ob tako ekstremnih vremenskih pojavih.

Kot odgovor na te izzive je Lizbona ustvarila digitalnega dvojčka mesta, ki služi kot virtualna replika mestnega okolja in omogoča celovito razumevanje njegove dinamike in ranljivosti. Z uporabo naprednih tehnologij je digitalni dvojček mestni upravi omogočil razvoj zanesljivega glavnega načrta za odvodnjavanje, ki je zasnovan tako, da obravnava več povratnih dob ter se prilagaja spreminjajočim se podnebnim razmeram in trendom urbanizacije. Ima tudi ključno vlogo pri izvajanju ustreznih ukrepov za zaščito pred poplavami. Lizbona je tako spremenila svoj pristop do poplav z reaktivnega, ki se odziva na posledice, na proaktivnega, ki predvideva spremembe in se njim primerno prilagaja, da bi zmanjšala poplavna tveganja. S tem projektom se bo povečala zmogljivost mestnega sistema za odvodnjavanje, kar bo pripomoglo k boljšemu obvladovanju poplav v obdobju naslednjih 100 let in prihranilo na stotine milijonov evrov.