V torek 11. In sredo 12. februarja 2025 je na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani v okviru projekta Interreg Europe embrAIsme potekal medregionalni dogodek z naslovom “AI Skills for SMEs: Future of Work”.
Dogodek je bil izjemno uspešen, saj je združil strokovnjake, oblikovalce politik in vodilne v industriji, ki so raziskovali, kako lahko mala in srednje velika podjetja (MSP) izkoristijo umetno inteligenco (UI) za spodbujanje inovacij in konkurenčnosti. Udeleženci so bili navdušeni nad bogatim programom, interaktivnimi delavnicami in številnimi primeri dobrih praks, ki so bile predstavljeni.
Dogodek je s pozdravnim nagovorom otvorila izr. prof. dr. Emilija Stojmenova Duh, ki je opozorila na vidike pravilne in varne uporabe in vpeljave umetne intelligence v MSP in pomen mednarodnega sodelovanja na tem področju.
V prvem dnevu progama je prof. dr. Andrej Kos (LTFE, ICTA) predstavil Ict Academy, kibernetsko varnost ter pomen vseživljenjskega učenja in mikrokreditov (NOO ULTRA). Dr. Jure Trilar (ULFE, 4PDIH) je prikazal, kako se z različnimi projekti, kot so SmartAgroGrape, CODECS, Smart ERA in SmartCommUnity, naslavljajo izzivi digitalizacije in uporabe UI v sektorjih z nizkimi digitalnimi kompetencami. Viktor Brajak (Medius d.o.o.) je predstavil AI rešitev Pladenj za javno upravo, medtem ko je Barbara Kranjc (Slovenski Tehnološki Forum) govorila o strukturnih ovirah in priložnostih za MSP pri uvajanju poslovnih praks, podprtih z UI. Dr. Alenka Kolar (DARS d.d.) je osvetlila vlogo UI v prometnih sistemih, dr. Gabrijela Zaharijas (Univerza v Novi Gorici) pa je predstavila program SMASH UNG za strojno učenje v znanosti in humanistiki. Andrej P. Škraba (Astra AI) je prikazal odlično AI rešitev za tutorstvo matematike, Tomaž Cirman (Codebrainer) pa napredno edtech rešitev Cobie AI.
Posebno pozornost je pritegnil finski predstavnik Vesa-Matti Ruottinen, ki je predstavil napredna AI orodja za povezovanje potreb trga in iskalcev zaposlitve v mestu Tampere. Prof. dr. Pekka Abrahamsson iz Finske je demonstriral možnosti generativne UI z ustvarjanjem ‘tovarne trolov’ v realnem času, ter kasneje še ustvarjanje sintetičnega podcasta o projektu embrAIsme. Martin H. Hörmann je prikazal praktično uporabo Microsoftovih AI orodij za reševanje realnih izzivov, kar je udeležencem odprlo nove poglede na vlogo UI v ekonomiji. Prvi dan se je zaključil s konzorcijsko večerjo v restavraciji Na Gradu.
Drugi dan je Ivaylo Vangelov predstavil rešitve in usposabljanja na področju kibernetske varnosti, ki jih uvaja Ministrstvo za inovacije in rast Bolgarije. Vitorino Gouveia (Madeira) je izpostavil AI iniciative, vključno s sledenjem morskih živali, in opozoril na izzive EU zakonodaje ter pomen storitve ‘Human Firewall’ za MSP. Duarte Freitas je predstavil zanimive programe finaciranja digitalizacije v MSP v avtonomni regiji Madeira. Sergio Mayo (iz Aragorn EDIH, Španija) je predstavil program usposabljanja o UI za podjetja, od začetnega uvajanja do naprednih tehničnih tem.
Dr. Jure Trilar je vodil delavnico o oblikovanju učinkovitih AI politik za krepitev delovne sile, kjer so udeleženci skozi skupinsko delo oblikovali ukrepe za izboljšanje AI strategij v osmih sodelujočih državah.
Dr. Mário Campolargo je s svojim predavanjem o implementaciji AI kompetenc v MSP navdušil prisotne. Sledila je delavnica o reševanju AI tveganj v okviru EU zakonodaje pa je ponudila priložnost za praktično delo in poglobljeno razpravo.
Dogodek je s svojo bogato vsebino in odlično organizacijo pritegnil več kot 50 udeležencev, ki so izrazili zadovoljstvo nad programom in predstavljenimi novostmi.