Umetna inteligenca: ključni izzivi in priložnosti za prihodnost

Od 17. marca, 2025 Novice

V četrtek, 13. marca 2025, je v hotelu Four Points by Sheraton Ljubljana Mons potekal dogodek na temo uporabe umetne inteligence (UI) in nepovratnih sredstev, ki ga je organiziral 4PDIH v okviru projekta CODIL. Udeležili so se ga številni strokovnjaki s področja digitalizacije in umetne inteligence. 

V prvem delu dogodka je Jure Verhovnik predstavil evropski projekt CODIL, projekt programa Interreg Evropa in možnosti sodelovanja na področju ogleda dobrih praks. Emilija Stojmenova Duh je predstavila digitalno inovacijsko stičišče 4PDIH, v.d. direktorice ARIS, Tjaša Dobnik, pa je pojasnila, kje bodo na voljo nepovratna sredstva za projekte, ki raziskujejo in uvajajo umetno inteligenco.

V drugem delu dogodka je sledila okrogla miza, kjer so strokovnjaki razpravljali o ključnih vprašanjih s področja umetne inteligence. Katja Mohar Bastar, direktorica DIH Slovenija, je predstavila glavne naloge digitalnih inovacijskih stišišč in pojasnila, katere storitve ponujajo, komu so namenjene ter ali so te storitve plačljive. Jure Verhovnik je delil svoja opažanja o izzivih, s katerimi se soočajo mala in srednja podjetja pri uvajanju umetne inteligence, ter izpostavil sektorje, ki so najbolj dovzetni za tehnološke spremembe. Direktor Agencije za komunikacijska omrežja in storitve (AKOS), Marko Mišmaš, je predstavil poslanstvo in naloge agencije ter njeno vlogo pri pospeševanju uvajanja UI v družbo. Prav tako je izpostavil glavne prednosti in slabosti uporabe UI v družbi, in zakaj je pomembno vključevanje podjetij v regulatorne peskovnike za umetno inteligenco. Iztok Renčelj, direktor podjetja EdgeTech, je govoril o ključnih razlikah med preteklimi in današnjimi pristopi uvajanja UI v podjetjih, podal praktične nasvete za podjetja, ki začenjajo z uvajanjem umetne inteligence, izpostavil najpogostejše napake pri tem procesu ter poudaril vlogo podjetniške kulture pri uvajanju UI.

Dogodek je zaključila živahna diskusija z vprašanji iz publike, kar je dodatno obogatilo izmenjavo mnenj in izkušenj med udeleženci.