Vloga 4PDIH v uvajanju UI v v javnem sektorju: tveganja in izzivi

Od 3. aprila, 2025 Novice

UI omogoča izboljšanje javnih storitev in preoblikovanje notranjih procesov vladnih organizacij, hkrati pa prinaša tudi socialne, etične in pravne izzive. UI zajema širok spekter tehnologij, kot so strojno učenje, obdelava naravnega jezika, robotika in računalniški vid. Njena uporaba v javnem sektorju sega od odzivanja na izredne razmere do analize politik, javnih razpisov in participacije državljanov.

Kljub tem prednostim pa obstajajo tveganja, kot so pristranskost v podatkih, pomanjkanje transparentnosti in vprašanja odgovornosti. Potreben je nabor tehničnih in institucionalnih rešitvev za obvladovanje teh izzivov, vključno z vzpostavitvijo mehanizmov za zmanjšanje pristranskosti in vzpostavitvijo ustreznih struktur upravljanja.

V 4DIH, digitalnem inovacijskem stičišču, redno spremljamo prispevke, ki raziskujejo uporabo UI v različnih vladnih operacijah in obravnavajo izzive, kot je npr. pravna transparentnost.

Tako smo izluščili dve temeljni vprašanji, s katerimi se srečujemo pri vpeljavi UI v javnem sektorju:

– Kako lahko UI izboljša delovanje javnih storitev?

– Kako na splošno obvladovati tveganja, povezana z UI, in zagotoviti, da se uporablja izključno za “javno dobro” v družbi?

Raziskovalke in raziskovalci, Mellouli idr. (Mellouli idr. 2024) v svoji študiji navajajo naslednje ugotovitve:

  • Vpliv na javne uslužbence: Delo javnih uslužbencev se bo verjetno spremenilo. Prav tako bodo potrebne nove spretnosti in znanja.
  • Transparentnost in odgovornost: Vlade morajo biti transparentne in odgovorne družbi, kar se mora odražati tudi pri uvajanju UI.
  • Zaupanja vredna UI: UI vpliva na številne javne vrednote in vidike, zato bi morali njeni rezultati biti zanesljivi in vredni zaupanja.
  • Dejavniki, ki vplivajo na UI: Na uvajanje UI vpliva več dejavnikov, vendar ni povsem jasno, kateri so ključni in jih je treba upoštevati.
  • Odločanje na podlagi UI: Kako izkoristiti prednosti UI in se hkrati izogniti njenim tveganjem?
  • Uvajanje UI: Projekti na področju UI postajajo lažji za izvedbo, a še vedno primanjkuje znanja o tem, kako jih uspešno implementirati in preprečiti pogoste napake. Potrebne so primerjalne študije.
  • Regulacija in upravljanje UI: Veliko razprav poteka o regulativnih in upravljavskih okvirih. Države uporabljajo različne pristope. Kakšne regulative so potrebne in kako uskladiti različne regulativne pristope med regijami?
  • Preobrazba z UI: UI je transformativna in bo spremenila delovanje vlad, a na kakšne načine?

S premišljenim naborom aktivnosti v 4PDIH naslavljamo prav omenjene izzive. Z nudenjem celovite strateške podpore pomagamo nasloviti kompleksnost digitalne preobrazbe, zato vas vabimo, da nas redno spremljate in sledite našim objavam.

Ugotovitve, povzete po Sehl Mellouli, Marijn Janssen, and Adegboyega Ojo. 2024. Introduction to the Issue on Artificial Intelligence in the Public Sector: Risks and Benefits of AI for Governments. Digit. Gov.: Res. Pract. 5, 1, Article 1 (March 2024), 6 pages. https://doi.org/10.1145/3636550